Gaišā telpā auditorijas priekšā stāv vīrietis ar sirmiem matiem, rūtotā uzvalkā. Vīrietis stāv pie pults un viņam aiz muguras ir ekrāns ar prezentāciju
Foto: NKMP, M. Kalniņš

Arheoloģijas dienu kopīgi rīkoja Aizputes novadpētniecības muzejs, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde (NKMP), LU HZF Latvijas vēstures institūts un Latvijas Arheologu biedrība. NKMP speciālisti sanākušos iepazīstināja ar tēmām par kultūras mantojumu un tā aizsardzību, par senlietu apriti un ar to saistītajiem normatīvajiem aktiem un kuršu arheoloģisko materiālu.  

NKMP pārstāvji pauž gandarījumu par kupli apmeklēto pasākumu, kurā kā klausītāji, bija ieradušies pārstāvji no gandrīz visiem lielākajiem Kurzemes muzejiem, kā arī daudzi vietēji interesenti. NKMP Arheoloģijas un vēstures daļas speciāliste, arheoloģe Egita Lūsēna stāstīja par kultūras un arheoloģiskā mantojuma aizsardzības vēsturi Latvijā un tās galvenajiem principiem, kā arī par arheoloģiskajiem pieminekļiem Dienvidkurzemes novadā. Kultūras priekšmetu aprites daļas eksperts un arheologs Mārcis Kalniņš iepazīstināja ar to, kas ir senlietas un kā tās atpazīt, kā arī stāstīja par to kā pareizi rīkoties atrodot senlietas. M. Kalniņš sanākušajiem arī rādīja interesantākos priekšmetus kurus pēdējo divu gadu laikā ir izvērtējusi Pārvaldes Arheoloģisko priekšmetu (senlietu) novērtēšanas komisija. Savukārt Kultūras priekšmetu aprites daļas vadītājs un arheologs Jānis Asaris iepazīstināja ar kuršu arheoloģiskās izpētes vēsturi, stāstīja par šīs sentautas veidošanos un rādīja kuršiem raksturīgākās arheoloģiskās senlietas un senvietas.

Pasākuma laikā Pārvalde Aizputes muzejam nodeva glabāšanā nesen atrastās 111 senlietas, no kurām lielākā daļa ir raksturīgas agrā un vidējā dzels laikmeta (2. - 8. gs.) kuršu un  viņu priekšteču arheoloģiskās senlietas. Nodoto senlietu kopums ietver šajā rudenī atrastas Virgas apkārtnē uz apstrādāta lauka, kā arī šajā vasarā Durbes pilskalnā atrastās 7 viduslaiku un agro jauno laiku senlietas. Klātesošie varēja apskatīt daļu no jaunākajiem atradumiem, kā arī citas arheoloģiskās senlietas, kuras šogad Pārvalde izvērtējusi un jau iepriekš nodevusi glabāšanā Aizputes novadpētniecības muzejam.

Ierosmi semināra rīkošanai deva šī gada sākumā notikušais atgadījums, kad Aizputes novadpētniecības muzejam uz durvju roktura slepus tika atstāti arheoloģiskie priekšmeti plastmasas maisiņā. Mārcis Kalniņš pauž – “Man izveidojās laba sadarbība ar muzeju un izdomājām, ka šāds seminārs būtu noderīgs arī citiem muzejiem, lai zinātu kā rīkoties, un, protams, arī vietējiem novada iedzīvotājiem.”