Mūžībā devies bijušais Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (tolaik – Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas) darbinieks, kultūrvēsturnieks Vitolds Mašnovskis. Strādādams iestādē V. Mašnovskis darbojās kā Tukuma rajona galvenais valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors. Kolēģi atmiņās V. Mašnovski atceras kā enerģijas pilnu un drosmīgu, bet viņa savāktais un apkopotais materiāls vēl ilgi kalpos pētniekiem.

Jānis Asaris: "Kultūras pieminekļu pētniecība bija V. Mašnovska darbs un aizraušanās – apveltīts ar lielu enerģiju un būdams ļoti labs fotogrāfs, viņš apceļojis visu Latviju, fiksējot gan muižnieku apbedījumu vietas, gan luterāņu baznīcas un bijušās muižas, informācija par ko saglabājusies viņa apjomīgajās publikācijā. Visu cieņu viņa uzņēmībai un drosmei pievērsties šīm mūsu zemes kultūras mantojuma nozīmīgajām tēmām un nebīties no akadēmisko pētnieku kritikas."

Juris Dambis: "Vitolda Mašnovska interese par kultūras mantojumu, profesionāla fotogrāfa spējas, neizsīkstošā enerģija un misijas piepildijums ir devis sabiedrībai apjomīgu izziņas materiālu Latvijas kulturas mantojuma nozimīgas daļas – dievnamu un muižu arhitektūras, mākslas un vēstures liecību izzināšanā. Pirms daudziem gadiem strādājot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā par Tukuma rajona inspektoru un saskaroties ar pieminekļu aizsardzības darba virtuvi, Vitolds izjuta, cik nozīmīga un nepieciešama kultūras vērtību saglabāšanai ir strukturēta informācija par katru aizsargātu vai pat zaudētu vērtību. Negaidīt lai apkārtējie dara un necerēt uz dāsnu finansējumu no valsts, bet uzņemties šķietami neiespējamo, bija Vitolda Mašnovska ambiciozā būtība. Vitolda  mūža nozīmīgākais atstātais mantojums – no dažādiem avotiem ilgstoši apkopotais kultūras vērtību uzziņas materiāls, veiktais pētnieciskais drabs un izcilas kvalitātes, pārsteidzoši apjomīgais fotomateriāls, kvalitatīvi noformētu enciklopēdiju ietvarā ir ievērojams ieguldījums Latvijas kultūras mantojuma aizsardzībā un saglabāšanā. Vitolda paveiktais pierāda, cik daudz nozarei var sniegt viens pats entuziasts, ja viņā mājo drosme, pārliecība, spēja ziedoties, aizrautības un misijas gars."

Jānis Zilgalvis: "Vitolds Mašnovskis mūsu kultūrvēsturē ir iegājis kā cilvēks, kas ir paveicis gigantisku darbu – tās ir enciklopēdijas  Latvijas muižas, vēsture, arhitektūra, māksla un Latvijas luterāņu baznīcas, vēsture, arhitektūra, māksla un memoriālā kultūra. Tās ir kā rokasgrāmatas gan pētniekiem, gan visiem citiem, kas interesējas par mūsu zemes kultūras mantojumu. Ar fanātismu un neatlaidību daudzu gadu garumā apsekotas baznīcas un muižu apbūve, veikta fotofiksācija, vākti vēsturiskie materiāli, lai to visu piedāvātu plašai sabiedrībai. Nezinu nevienu, kas pēc J. K. Broces būtu veicis šādu darbu. Žēl, ka tikai manuskriptā palicis viņa darbs (sarunās viņš to sauca par savu sirdsdarbu) Muižnieku apbedījumu memoriālā kultūra Latvijā 16. – 20. gs"