Latvijā ir gandrīz 9000 kultūras pieminekļu. Tie ir senas ēkas, mākslas darbi un senas lietas, kas ir svarīgas. Jaunās tehnoloģijas var palīdzēt cilvēkiem, kuri rūpējas par šīm vērtībām. Par to var uzzināt jaunā grāmatā "3D un mūsdienu tehnoloģijas kultūras mantojuma saglabāšanā un pārvaldībā". Grāmata veidota kopā ar Norvēģijas Kultūras mantojuma pārvaldi. Šī sadarbība sākās jau 90. gados.

Kultūras pieminekļus vajag uzturēt, atjaunot un var prātīgi pārveidot. Plānojot jāsaprot, ka kultūras mantojuma aizsardzība un attīstība nenotiek bez rūpīgas izpētes un dokumentēšanas. Darbā ar kultūras mantojumu nav vienkāršu risinājumu, un lēmumu pieņemšanai vajag datus un to analīzi. Mūsdienās digitālās tehnoloģijas ļauj gūt precīzus datus, bet jālieto situācijai atbilstoša metode. Rokasgrāmata ir praktisks ceļvedis, kas palīdz saprast tehnoloģijas, izvairīties no kļūdām un atrast labākos risinājumus. Izdevumā ir:

- Kultūras mantojuma veidu apraksti un dokumentēšanas metodes;

- Ieteikumi, kā iegūt labus datus;

- Skaidrojumi par digitālo tehnoloģiju iespējām;

- Ekspertu pieredzes stāsti;

Digitālā dokumentācija ir vajadzība, nevis izvēle

Visā Eiropā dokumentē kultūras mantojumu digitāli. Tas ir svarīgi, jo ir kara un klimata pārmaiņu draudi. Eiropas Savienības valstis grib veidot kopīgu datu vietu, kur saglabāt svarīgas un apdraudētas vērtības.

Izaugsme un izaicinājumi

Kultūras mantojuma informācijas centra vadītāja S. Čevere raksta: "Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde izmanto 3D tehnoloģijas, lai saglabātu un pētītu kultūras mantojumu. Tas ir ļoti noderīgi, jo palīdz dokumentēt un saglabāt kultūras vērtības datorā. Tas arī uzlabo, kā cilvēki var piekļūt šiem datiem un tos pētīt." Tomēr, kad tehnoloģijas attīstās ātri, rodas ne tikai jaunas iespējas, bet arī grūtības, piemēram, kā droši uzglabāt, saprast un parādīt datus. Ir vajadzīgi jauni speciālisti. Latvijas Universitāte jau gatavo jaunus speciālistus. Viņi apvieno studijas ģeoloģijā, informātikā un kultūras mantojumā. Viņi arī māca, kā izmantot jaunās tehnoloģijas, lai saglabātu kultūras mantojumu. Lai pilnībā izmantotu 3D tehnoloģijas, ir vajadzīgs vairāk attīstīties. Vajag vairāk līdzekļu un cilvēku, kas strādā. Vajag mācīt speciālistus un dot tehnoloģijas valsts un pašvaldību iestādēm. Ir svarīgi, lai dažādas iestādes un zinātnes centri sadarbojas. Tas palīdzēs izveidot vienotus datu standartus un plānot ilgtermiņā. Tā raksta S. Čevere.