Jaunumi
UNESCO Rijāda Kuldīga
Foto: Bruno Deslandes

Svētdien, 2023. gada 17. septembrī Saūda Arābijas pilsētā Rijādā Kuldīgas vecpilsēta (The old town of Kuldiga) tika iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, kļūstot par trešo vietu, ar kuru Latvijai lepoties pasaules mantojuma kontekstā.

1997. gada 6. decembrī Neapolē, Itālijā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tika iekļauts Rīgas vēsturiskais centrs – plaša vēsturiskas pilsētvides teritorija, kura no Daugavas krastmalas sniedzas līdz pat Tallinas ielai. Šo vietu aptver arī aizsardzības zona. Rīga izceļas ar ļoti plašu vērtību kopumu. Pasaulē nav Rīgai līdzvērtīgu pilsētu jūgendstila ēku daudzuma, koncentrācijas un mākslinieciskās kvalitātes ziņā. Jūgendstila ēkas veido gandrīz trešo daļu no visas centra apbūves. Lai nodrošinātu vērtību saglabāšanu straujas ekonomiskās attīstības un kultūras vērtību apdraudējuma apstākļos, pirms 20 gadiem - 2003. gadā tika pieņemts Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likums un darbu uzsāka Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome. Rīga nav sastingusi, tā nemitīgi attīstās, radot arī jaunas vērtības. Pateicoties UNESCO statusam, Latvijas un citu valstu speciālistu neatlaidīgam darbam, kultūrvēsturisko vērtību saimnieku ieguldījumam, Rīgas vēsturiskā centra unikālās vērtības tiek saglabātas, pilsētvide arvien vairāk sakopta, īpaša uzmanība pievērsta jaunās attīstības kvalitātei.

2005. gada 15. jūlijā UNESCO Pasaules mantojuma komitejas 29. sesijā Dienvidāfrikā, Durbānas pilsētā UNESCO pasaules mantojuma statusu ieguva Strūves ģeodēziskais loks ar 34 triangulācijas punktiem, kuri atrodas 10 valstīs – no Norvēģijas ziemeļiem līdz Melnajai jūrai, tai skaitā 2 punkti atrodas Latvijā. Latvija ir vienīgā valsts, kurā strādāja abi ar šī loka radīšanu saistītie izcilie zinātnieki Frīdrihs Georgs Vilhelms Strūve un Karls Frīdrihs Tenners. Strūves ģeodēziskā lokā mērījumi ir izdarīti laika periodā no 1816. līdz 1855. gadam. Veiktie mērījumi deva precīzus datus par Zemes izmēriem un formu. Loka kopējais garums ir 2822 kilometri, Latvijas teritorijā uzmērīti 16 punkti. Latvijā ģeodēziskā loka vērtību izpētē un punktu saglabāšanā lielāko ieguldījumu sniedz Latvijas ģeotelpiskās informācijas aģentūra.

Pirmo starptautisko atzinību par Kuldīgas īpašo vērtību Latvija ieguva 2008. gadā, kad tolaik Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (pašlaik – Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde) virzīja  un 18. aprīlī Parīzē aizstāvēja Kuldīgu Eiropas mantojuma zīmes statusam. Eiropas mantojuma zīme Kuldīgā svinīgi tika atklāta 2008. gada 4. jūnijā. Kuldīga ir viena no skaistākajām Baltijas jūras reģiona mazpilsētām, vērtīga ar vēsturiskā plānojuma struktūru, dabas mantojumu, labi saglabājušos un koptu vēsturisko apbūvi, vietas vēsturi, laikmetu kvalitatīviem uzslāņojumiem, īpašo noskaņu, ko veido kultūrvēsturisko vērtību kopums un autentiskums. Esam ieguvuši apstiprinājumu, ka Kuldīgas vecpilsētai piemīt pasaules līmeņa vērtība. Pateicoties vairāku paaudžu kultūras, vietējās pārvaldības un sabiedrības centieniem, uzskaitītās vērtības ir saglabātas un veido kvalitatīvu dzīves telpu šodien. Pašvaldība ilgstoši un neatlaidīgi ir tiekusies, lai Kuldīga iekļūtu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Paveiktais sagatavošanās darbs pilsētas attīstībā ir bijusi prioritāte. Ļoti rūpīgā attieksme pret katru pārmaiņu, iedzīvotāju izglītošana un panāktais dialogs vieš cerību, ka Kuldīga arvien vairāk sevi apliecinās par pērli Latvijas un pasaules kultūrtelpā.

UNESCO Pasaules mantojuma statusa piešķiršana vispirms ir augstākās vērtības manifestācija, kurai seko nopietns ikdienas darbs un atbildība par atzīto vērtību saglabāšanu. Mēs esam kļuvuši bagātāki vērtību sistēmā, kurai ilgtermiņā ir visbūtiskākā nozīme!

 

Juris Dambis

Dr. Arch.

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs