Nacionālā Kultūras mantojum pārvalde ir gandarīta ar 2022. gada 24. martā, Latvijas Republikas Saeimā pieņemto Rīgas Svētā Pētera baznīcas likumu, kurā noteikts, ka Rīgas Svētā Pētera baznīca bez atlīdzības tiek nodota Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) un LELB Vācu Svētā Pētera draudzes izveidotajam Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodibinājumam.
Noslēdzies ilgs, sarežģīts, negaidītiem pavērsieniem un ilgstošām diskusijām piesātināts laiks, kura sākumu iezīmēja jau LR Augstākās Padomes 1992.gada 12. maija lēmums - Latvijas Republikas likums "Par īpašumu atdošanu reliģiskajām organizācijām". Rīgas Svētās Pētera baznīcas likuma izstrādes sākums meklējams jau 2007. gadā, savukārt tapšanas process īpašu intensitāti ieguva pēdējo divu gadu laikā.
Ne tikai Saeima, vairāku sasaukumu ciklos, bet arī valsts pieredzējušākie kultūras mantojuma speciālisti, juristi, vēsturnieki, vairāku valstu garīdzniecības pārstāvji un pat Latvijas un Vācijas pirmās personas tieši un netieši bijušas iesaistītas taisnības un tiesiskuma noskaidrošanas ceļā. Nešaubīgi, ka šis likums radīts daudzu patiesību izzināšanas, izvērtēšanas un iedziļināšanās procesā, sākot no būvvēstures, Latvijas, Rīgas un Eiropas vēstures epizožu analīzes, kā arī Otrā Pasaules kara sākuma un beigu traģēdiju un seku apzināšanas. Baznīcas ēka ir viena, bet tās būtību un piederību mēs saprotam un uztveram plaši un daudzveidīgi.
Pārvalde vēlas īpaši atzīmēt Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēžu darba organizāciju, iesaistot diskusijās dažādu gan eksakto, gan humanitāro jomu ekspertus, praktiķus un akadēmiskās vides profesionāļus.
Kultūras mantojuma speciālisti ar pamatotām cerībām raugās nākotnē un sagaida jau tuvākajā nākotnē Pēterbaznīcas kompleksās kultūrvēsturiskās un būvnieciskās izpētes darbu uzsākšanu, kā arī rezultātus, kas nepieciešami jebkuras plānošanas un koncepcijas izstrādei.