Biedrība ICOMOS Latvija sadarbībā ar Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultāti un ICOMOS Mūsu kopīgā cieņa – tiesībās balstītas pieejas kultūras mantojumam darba grupu (Our Common Dignity – Rights Based Approaches Working Group) aicina piedalīties starptautiskā konferencē “Cilvēktiesību loma un nozīme kultūras mantojuma jomā: vērtības, tiesības un mantojums interešu grupu saskarsmē” (The importance of human rights in the heritage management: values, rights and heritage among the stakeholders’ interests).
Konference notiks 2020. gada 30. oktobrī tiešsaistē (sākums plkst. 10.00), un tajā aicināti piedalīties gan kultūras mantojuma, arhitektūras, arheoloģijas, vēstures un citu jomu speciālisti, gan ikviens interesents! Klausītājiem dalību konferencē iespējams reģistrēt šeit: https://zoom.us/webinar/register/WN_-YB68JjdRXOplKivbT_7IQ Pēc reģistrācijas uz norādīto e-pastu tiks nosūtīta pieejas adrese un parole, kuru izmantojot varēs pieslēgties konferencei. Pieslēgšanās konferences vietnei būs iespējama konferences dienā pusstundu pirms tās sākuma (no plkst. 9.30). Konferences programma pievienota šī e-pasta pielikumā.
Konferences mērķis ir pievērst uzmanību cilvēktiesību nozīmei kultūras mantojuma pārvaldībā, kā arī aplūkot Latvijas pieredzi sabiedrības iesaistē mantojuma jautājumu risināšanā. Kultūras mantojuma jomā vienmēr ir bijušas un arī turpmāk būs dažādas iesaistītās interešu grupas, kas katra pārstāv noteiktas vērtības, ideālus, pieredzes, prakses un materiālos resursus. Dažādu interešu grupu viedokļu atšķirības par kādu konkrētu kultūras mantojuma vietu un tās nākotni nereti izvēršas pretrunīgos vērtējumos un nerezultatīvi asās diskusijās, piemēram, ekspertiem pieturoties pie nozares vērtībām, īpašniekiem cenšoties saprast nepieciešamību kaut ko saglabāt vai restaurēt, tūristiem vēloties redzēt kaut ko savdabīgu vai skaistu un sabiedrības aktīvākajiem pārstāvjiem iestājoties par visplašāko ideju spektru. Starptautiskā pieredze rāda, ka savstarpējās izpratnes, viedokļu respektēšanas un tolerances veidošana izaug no tiesībās (un ar to galvenokārt saprotot cilvēktiesības, kas ir universāla tiesību normu grupa) balstītas pieejas un izpratnes, un tās veidošana ir kļuvusi par nozīmīgu kultūras mantojuma pārvaldības sastāvdaļu, sekmējot dialoga pilnveidošanos starp dažādajām atšķirīgos vai līdzīgos viedokļus pārstāvošajām interešu grupām.
Cilvēktiesību iekļaušana kultūras mantojuma pārvaldības teorijā un praksē aizsākās jau līdz ar ANO un UNESCO dibināšanu neilgi pēc Otrā pasaules kara, mūsdienās labās prakses paraugos jau veidojot pārvaldību, kas sakņojas sabiedrībā un vietējās kopienās un kas rod līdzsvaru gan starp iesaistītajām grupām (kopienu, īpašnieku un tūristu tiesībām), gan starp dabas un kultūras mantojumu un resursu izmantošanu ainavās un aizsargājamās teritorijās. Šajā konferencē tiks aplūkoti arī konkrēti piemēri, kā interešu grupas ietekmē mantojuma pārvaldību un kā tiesībās balstītas pieejas tiek pielietotas praksē, kas īpaši aktuāli ir kultūrvēsturiskās pilsētvides saglabāšanā, tostarp konferencē aplūkotajai Kuldīgai, kur sasniegts augsts sabiedrības iesaistes un atbalsta līmenis kultūras mantojuma jomā. Ar šo konferenci ICOMOS Latvija vēlas dot ieguldījumu tiesību apziņas veidošanā un sekmēt sabiedrības iesaisti cilvēktiesībās iekļauta mantojuma pārvaldības modeļa attīstībā, veicinot Latvijā savstarpējā cieņā un izpratnē balstītas pieejas nostiprināšanos ar kultūras mantojuma jomu saistītajās interešu grupās.
Konferences galvenā organizētāja ir biedrība ICOMOS Latvija – ICOMOS Latvijas nacionālā nodaļa, kas ir viena no 95 nacionālajām komitejām, kas darbojas visā pasaulē. Tā pārstāv Latvijas kultūras mantojuma jomas profesionāļus pasaulē un vienlaikus arī ienes pasaules elpu un šobrīd aktuālās atziņas un domas Latvijā. Savukārt 1965. gadā dibinātā Starptautiskā pieminekļu un ievērojamu vietu padome (ICOMOS) ir pasaulē ietekmīgākā profesionālā sabiedriskā organizācija, kas apvieno kultūras mantojuma nozares attīstībā iesaistītas un ieinteresētas personas. Arī ICOMOS Latvijas nodaļā darbojas daudzveidīgs biedru loks – tajā iekļāvušies gan arhitekti un pilsētplānotāji, gan arheologi un vēsturnieki, gan mākslas zinātāji un mantojuma glabātāji, gan pieminekļu īpašnieki un sabiedrības pārstāvji.
Lai arī konferences oficiālā darba valoda būs latviešu valoda, lūdzam ņemt vērā, ka pirmie trīs referāti tiks lasīti angļu valodā.