Latvija var lepoties ar dažādu un bagātīgu kultūras mantojumu - arī 21. gadsimtā atrodam arvien jaunas un iepriekš neapzinātas vērtības. To atpazīšana ir viens no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) komandas pienākumiem un darbiniekiem šis uzdevums nereti rezultējas ar gandarījumu par līdz šim maz zināmu vai nezināmu vēstures, mākslas un arhitektūras pieminekļu atklāšanu un to potenciālu nosargāšanu.
Apsekojot ar fasādes vienkāršoto atjaunošanu saistītus darbus Rīgas vēsturiskajā centrā, Rīgas reģionālās nodaļas inspektori atklāja iepriekš neuzskaitītas oriģināli saglabājušās arhitektūras un mākslas vērtības. Ēka datējama ar 20. gadsimta 20. - 30. gadiem. Ēkas vējtverī atklājušies 20. gadsimta sākuma sienu gleznojumi ar ainavas motīvu, tāpat saglabājusies augstas amatnieciskas kvalitātes kāpņu marga, durvis un citi būvgaldniecības izstrādājumi. Izceļama interjera dekoratīvā apdare, piemēram, saimnieka dzīvoklī atrodamas 3 augstas kvalitātes jūgendstila podiņu krāsnis un autentiski grīdas segumi, to skaitā vairogparkets ar melnkoka ieseguma joslu, Art Deco stilam raksturīgas durvis un dekoratīvās griestu rozetes.
Izskatot jautājumu, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Kultūras pieminekļu uzskaites komisija lēma par jaunatklāta pieminekļa statusa piešķiršanu vairākām mākslas vērtībām ēkā, kuras izpēte vēl turpināsies. Kā nosaka likums Par kultūras pieminekļu aizsardzību, jaunatklātie objekti, neatkarīgi no tā, kā īpašumā tie atrodas, līdz jautājuma izlemšanai par šo objektu iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, atrodas valsts aizsardzībā. Jautājuma izskatīšana ilgst ne ilgāk kā sešus mēnešus.
Rīgā par sevišķi daudzveidīgu interjeru izveides laiku pieņem 19. gadsimta beigas un 20. gadsimta sākumu, kad interjeru dekoratīvo apdari grūti iekļaut vienā attīstības posmā. Katrs no aizsargājamiem elementiem pārliecinoši vēstī par iepriekšējo laikmetu spožumu Rīgas iedzīvotāju mājokļos plašākā vēsturiskajā kontekstā. Atklātais kultūras mantojums, ar NKMP speciālistu norādījumiem un rekomendācijām, ievērojami paceļ objekta vērtību. Uzsakāma ir Latvijas iedzīvotāju un kultūras pieminekļu īpašnieku vēlme izprast un saglabāt savā atbildībā esošo kultūras mantojumu.
Informāciju sniedza NKMP Arhitektūras un mākslas daļa, Rīgas reģionālā nodaļa un Kultūras mantojuma informācijas centrs.