23. martā NKMP telpās norisinājās mākslas vēsturnieka un restaurācijas izpētes projektu vadītāja Dr. Holgera Reimersa lekcija “Arhitektūras vēstures uzskaite un dokumentācija kā pieminekļu saglabāšanas koncepciju pamats (Baugeschichtliche Bestandserfassung und Dokumentation als Grundlage denkmalpflegerischer Konzepte)”.
Lekcijas ietvaros Dr. H. Reimers iepazīstināja klausītājus ar savu personīgo darba pieredzi daudzu gadu garumā, izceļot vairāku unikālu, restaurētu ēku piemērus. Lekcija norisa vācu valodā ar Dr. habil. art. Ojāra Spārīša tulkojumu. Kā informē Dr. habil. art. O. Spārītis, “Dr. H. Reimerss daudzus gadus kā mākslas vēsturnieks ir bijis Vēzeras Renesanses pētniecības centra Schloss Lemgo-Brake darbinieks, izstāžu un konferenču gatavotājs, bet lielāko savu darbības laiku ir vadījis kā privāti praktizējošs restaurācijas izpētes koncepciju autors un restaurācijas procesu uzraugs, konsultants.”
Pieredzējušais eksperts izklāstīja par pieejas restaurācijā attīstību gadu desmitu laikā, izpētes metodēm, sadarbību ar īpašniekiem un īpašnieka attieksmes nozīmīgumu vēsturiskās arhitektūras saglabāšanā. Prezentētie piemēri liecināja par to, cik kvalitatīvai restaurācijai izšķiroša ir detalizēta izpratne par vēsturiski izmantotajiem materiāliem un pielietotajām tehnikām. Apmeklētāji ar Dr. habil. art. O. Spārīša palīdzību iesaistījās detalizētās diskusijās ar Dr. H. Reimersu par izvēlētajām pieejām, saglabājot un apvienojot dažādu gadsimtu uzslāņojumus, kā kultūrvēsturisku vērtību un metodēm, kā ēkas pielāgotas mūsdienu vajadzībām. Lekcija apliecināja, cik pārsteidzošas un efektīvas bijušas dažādu gadsimtu amatniecības prakses un cik nozīmīga ir to izzināšana un rūpīga dokumentēšana mūsdienās.
Lekciju klausīties bija sapulcējušies kultūras mantojuma saglabāšanas jomas eksperti, kuri sirsnīgi pateicās par stāstījumu un atzina, ka uzklausītā pieredze bijusi aizraujoša un noderīga.
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde