Jaunumi
Rīgas pils
Foto: Juris Dambis

Valsts nozīmes Kultūras pieminekļa "Rīgas pils ansamblis ar bastioniem" (14. – 21. gs.) Konventa nama (Kastelas)  dienvidu spārnā jau daudzus mēnešu notiek divu Latvijas kultūrai, arhitektūras un būvmākslas vēsturei izcili nozīmīgu telpu - Livonijas ordeņa pils 16. gs. Kapelas un Remtera (Lielās ēdamzāles) saglabāšana un restaurācija.

Atdzimšanas  process norit ļoti uzmanīgi, pakāpeniski, veicot nepārtrauktu būvtehniskā monitoringa un arhitektoniski – mākslinieciskās  izpētes darbības, paralēli nesošo konstrukciju pastiprināšanai, mūru konservācijai un 17. – 19. gs. apdares, gleznojumu, krāsojumu nostiprināšanai.

Kapelas daļā, kā jau iepriekš informējām, ļoti veiksmīgi demontētas vēlāk iebūvētās koka pārseguma konstrukcijas, atsedzot ar 6 velvēm pārsegtās telpas sākotnējo mērogu un veidolu.

Velvētajā Remtera, 2 stāvu augstuma telpā 18. – 19. gs. laikā iebūvētās mūra starpsienas un masīvos koka pārsegumus, atbilstoši Nacionālā vēstures muzeja programmai un VNĪA uzdevumam, būvprojekts paredz demontēt. Būvniecības procesu Remterī nācās apturēt, jo, izstrādājot detalizētos telpas atsegšanas un pastiprināšanas risinājumus, radās nopietna pretruna starp konstruktoru piedāvāto risinājumu un jauno, pastiprinošo tērauda konstrukciju masivitāti, kas pilnībā nosedza atsedzamo gotisko kolonu stumbrus un detaļas. Šādu risinājumu kategoriski atteicās atzīt par piemērotu telpas 16. gs. estētikai un interjeram Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes eksperti. Situācija bija kritiska, jo projektējošie būvinženieri bija pārliecināti par sava risinājuma atbilstību aprēķiniem un mūsdienu normatīvajām noturības prasībām.

Viena no būtiskām un ilgstošām Latvijas  būvniecības speciālistu vides problēmām ir augstas kvalifikācijas, pieredzējušu speciālistu deficīts specifisku vēsturisko būvju problēmu risināšanai. Nav retas situācijas, kad reālas pieredzes trūkuma dēļ, tiek pielietoti nepārbaudīti, vēsturisko konstrukciju autentiskumam maz atbilstoši risinājumi.

NKMP problēmas risināšanai rekomendēja pieaicināt divus pieredzējušus viduslaiku mūra konstrukciju un velvju saglabāšanas speciālistus no Vācijas – Prof., Dr. Ing. Matiasu Ulrihu (Mathias Ullrich) no Minsteres un Dr. Arch. Vilhelmu Pozeru (Wilhelm Poser) no Ķīles. Speciālistu vizīti kopīgi organizēja VNĪA, NKMP un Rīgas pils atjaunošanas padome, bet finansēja - Valsts nekustāmo īpašumu aģentūra.

3 dienu vizītes gaitā, vairāku stundu garumā tika dabā detalizēti iepazītas Kastellas dienvidu korpusa konstrukcijas  - no pagraba līdz jumtam, kā arī  izpētes, analītiskā un projektu dokumentācija. Paralēli darbam pilī, notika vairākas nopietnas tehniskās diskusijas un vērtīga Dr. Prof. Ulriha video lekcija par viņa 25 gadu laikā uzkrātajām vēsturisko struktūru saglabāšanas procesu atziņām un ilustrētiem konkrētu vācu arhitektūras šedevru konstruktīvās atveseļošanas (sanācijas) piemēriem.

Vizītes un konsultāciju rezultātā ir saņemta samilzušās problēmas risinājuma atslēga: remtera velve ir pilnībā jāatbrīvo no konstrukcijām un slodzēm, kas šobrīd atrodas 4. stāva un bēniņu zonā. Pretrunīgā situācija izveidojās no programmā un uzdevumā paredzētā nosacījuma, ka jāsaglabā 19. gs. ugunsdrošais mūris 4. stāvā un bēniņos.  Kopīgi pārrunājot situāciju, tika rasti risinājumi, lai šo, virs velvēm mūrēto mūra konstrukciju aizvietotu ar pašnesošu, atvieglotu un ugunsdrošu sienu.

Tuvākajā laikā darbi tiks atsākti pilnā apjomā.