Jaunumi
Svētes bruģis. Foto: Treicis, Skulte
Foto: Gunta Skulte, Aivars Treicis

Senākie akmens segumi ir būtiska kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļa. Pēc NKMP Zemgales reģionālās nodaļas iniciatīvas Svētes pagasta Svētē saglabāts  un eksponēts vēsturisks bruģis.

2021.gada jūlija beigās NKMP Zemgales reģionālā nodaļa saņēma informāciju, ka gājēju–velosipēdistu celiņa izbūves laikā gar autoceļu P95 Jelgava–Tērvete–Lietuvas robeža (Žagare) Svētes pagasta Svētē ir atsedzies vēsturisks bruģa segums. Būvdarbu pasūtītājs bija A/S “Latvijas valsts ceļi”, bet darbu izpildītājs - SIA “Ceļu būvniecības sabiedrība Igate”. Ņemot vērā, ka būvdarbu teritorija atradās valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa “Svētes muižas pils” aizsardzības zonā, darbi tika pārtraukti, uzsākot saraksti ar darbu veicējiem par labākajiem senā bruģa saglabāšanas risinājumiem.

Zemgales reģionālā nodaļa, lai atrastu optimālāko risinājumu, nolēma piesaistīt seno akmens ceļa segumu ekspertu Aivaru Treici. Kopā ar projekta autoruzraugiem tika atrasts veids kā eksponēt daļu no vecā bruģa seguma, nemainot izstrādātā projekta risinājumu. Pēc Zemgales reģionālās nodaļas iniciatīvas, atlikušo daļu atsegtā bruģa nogādāja Svētes muižā, kur tās īpašnieks plāno atjaunot muižas teritorijas vēsturiskos akmens segumus.

Rezultātā apmierinātas visas iesaistītās puses: projekts realizēts bez izmaiņām, un iegūta jauna pievienotā vērtība. Nākamajām paaudzēm dota iespēja redzēt, kādi izskatījušies senie akmens ceļi Latvijā sākot no 17. gadsimta, savukārt Svētes muižas īpašnieks ieguvis labu materiālu, lai atjaunotu bruģi ap muižas ēku. Realizētais projekts ir labs piemērs – seni akmens ceļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma neatņemama sastāvdaļa, un tos ir iespējams saglabāt, nepazeminot mūsdienu dzīves ērtības un kvalitāti.