2024. gadā valsts nozīmes industriālam piemineklim Kolkas bākas kompleksam tiek atzīmēta 140 gadu jubileja. Bāka ir uzbūvēta uz mākslīgas salas Kolkasragā, lai nodrošinātu kuģošanas drošību jūrā, un tā ir sava laika industriālo spēju apliecinājums. Pirms bākas uzcelšanas, desmitiem kuģu gada laikā gāja bojā uz Kolkas sēkļiem, veidojot vienu no lielākajām kuģu kapsētām Baltijas jūras reģionā. Liecības par avārijām joprojām ik gadu tiek izskalotas krastā. Šīs liecības Kolkasragā meklē un uzglabā biedrība “Domesnes”.
Par godu Kolkas bākas svinībām un akcentējot savu darbu zemūdens kultūras mantojuma saglabāšanā, biedrība, ar Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atbalstu, 24. oktobrī Kolkas Lībiešu saieta namā organizē izstādes “Stāsti no jūras dzelmes” atklāšanu ar semināru. Pasākumā ar stāstījumiem par Latvijas jūras teritorijas pētīšanu un pārvaldīšanu uzstāsies gan jomas speciālisti, gan arī entuziasti. Starp runātājiem būs arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Arheoloģijas un vēstures daļas speciālists Kaspars Markus Molls ar tēmu “Zemūdens kultūras mantojuma izpēte un aizsardzība Latvijā”. Notikums būs lieliska iespēja tikties dalīties ar zināšanām domubiedriem un interesentiem. “Stāsti no jūras dzelmes” uzsver arī entuziastu paveikto darbu zemūdens kultūras mantojuma saglabāšanā, laikā kad Latvijai, kā vienīgajai no Baltijas jūras valstīm, joprojām nav sava jūras muzeja.
Pasākums ir zīmīgs arī ar to, ka norisināsies netālu no Kolkas vraka I, kas ir pirmais kuģa vraks, kas iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Izstādē daļa no jūras izskalotajām vraku daļām tiks izstādītas kopā ar biedrības “Zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma asociācija” uzņemtajām fotogrāfijām un videomateriāliem. Kolkas apkārtne ir bagāta kuģu vrakiem, tāpēc seminārs un izstāde dod svarīgu pienesumu sabiedrības izglītošanā par šo maz pētīto kultūras mantojuma daļu.
Pasākuma sākas plkst. 15.00
Ieeja bezmaksas.
Semināra programma:
- Dženeta Marinska (biedrība “Domesnes”): “Domesnes. Biedrība un mantojums”
- Kaspars Markus Molls (Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde): “Zemūdens kultūras mantojuma izpēte un aizsardzība Latvijā”
- Dainis Poziņš (Latvijas Kara muzejs): “1999./2000. gada zemūdens ekspedīcija Latvijas piekrastē”
- Jānis Megnis (Rojas ostas pārvalde): “Spoku tīklu medības kopā ar Neste Latvija un RTU”
- Anete Jansone (Kurzemes plānošanas reģions): “Projekta “Nokalpojušo un nozaudēto zvejas tīklu savākšana un pārstrāde” mērķi”
- Solvita Stārķe (Latvijas Hidroekoloģijas institūts): “Zemūdens rifu un kuģu vraku identificēšana un saglabāšana Baltijas jūrā”
- Ūdenslīdēju klubs “Baltijas ronis” un biedrība “Bolderājas grupa”: “Stāsti par zemūdens objektu apsekošanu un saglabāšanu”