Atjaunināts: 05.04.2023.
17.-19. septembris
No plkst. 8.00 līdz 16.00
“Rīgas Elektriskajam tramvajam 120 gadu”
2021. gadā aprit 120 gadu kopš elektriskā tramvaja jeb ielu dzelzceļa kustības sākuma Rīgā. Tramvajs jau kopš pirmsākumiem veidots kā pilsētas sabiedriskā transporta mugurkauls. Arī monumentālā būve Tipogrāfijas ielā 1 celta 1901.gadā pēc arhitekta Paula Mandelštama projekta izmantošanai kā tramvaju depo ēka un vizuāli līdz mūsdienām saglabājusi daudz no vēsturiskā veidola.
Uzņēmuma “Rīgas satiksme” rīcībā esošais retro tramvajs restaurēts 1982. gadā un 2021. gada sezonā ieguvis jaunu vizuālo noformējumu. Tas ir estētisks un izmantojams sabiedriskā transporta vēstures piemērs, kas piesaista dažādu vecumu pilsētas iedzīvotāju un viesu interesi. Savukārt plašākai publikai ikdienā nepieejamais uzņēmuma vēstures materiālu krājums demonstrē sabiedriskā transporta attīstību pilsētā gan saistībā ar pašiem transportlīdzekļiem, to lietošanas kultūru, gan pilsētvidi un cilvēkiem, kuri strādājuši saistībā ar sabiedrisko transportu.
Uz žoga pie tramvaju depo Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros izvietota izstāde par tramvaja 120 gadiem un retro tramvaja dizaina izmaiņām. Depo priekšlaukumā pasākuma ietvaros novietots retro tramvajs. Darba laikā interesentiem būs pieejama ekskursija pa 4.tramvaju depo teritoriju. Ekspozīcija uz žoga apskatāma arī pēc darba laika.
Laipni aicināti viesos visi sabiedriskā transporta entuziasti un interesenti! Atcerēsimies par piesardzību un ievērosim drošu distanci no citiem pasākuma apmeklētājiem. Ekskursijas laikā aicinām izmantot mutes un deguna aizsegu.
Adrese: 4.tramvaju depo Rīgā, Tipogrāfijas ielā 1
17. septembris
plkst. 10.00 – 11.30
- Informatīvā stenda atklāšana;
- Vēstures materiālu prezentācija, vēsturisko faktu izklāsts;
- Latvijas Republikas Zemessargu muzikālais priekšnesums.
Adrese: Pulka iela 5, Rīga
18.-19. septembris
No plkst. 10.00 līdz 16.00
Izstādes varēs apskatīt līdz 10.10.2021.
Daugavgrīvas cietoksnī, Birzes ielā 2, Rīgā
atvērtajos kazemātos un ārtelpā
Tematiska ekskursija Daugavgrīvas cietoksnī
19. septembris
plkst. 13.00
vada Jakobs Lalanders (latviešu valodā), pieteikties,
rakstot uz bolderajasgrupa@inbox.lv vai norises vietā
Izstādes
- Mantoto ceļu piezīmes
Izstāde no Bolderājas grupas krājumiem
- “Lielais Ziemeļu karš Baltijā (1700–1721)”
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja stendu izstāde
- Izstāde “Tihans. Žaki un Buks Neimindē”
Nejauši stāsti skaņās, tekstos, instalācijās.
Piedalās:
- Vilnis Putrāms, Ineta Sipunova, Liena Bondare, Ieva Jakušonoka, Gundega Evelone,
- Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs
- Andrejs Strokins, Māris Subačs, Paulis Jakušonoks, Bolderājas grupa u.c
- Pagaidu risinājumi Daugavgrīvas cietokšņa attīstībā
RTU Arhitektūras fakultātes studentu vīzijas
Pasniedzējas Ieva Miķelsone, Alisa Koroļova
Adrese: Birzes iela 1, Rīga
18. septembris
plkst. 10.00
Anniņmuižas apkaimes un radošās iniciatīvas biedrība "Riga Annenhof" piedāvā kultūrvēstures iepazīšanas pārgājienu no Depo stacijas līdz Imantas stacijai (apmēram 3 km), kas notiek Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros. Projektu finansē Nacionālā Kultūras mantojuma pārvalde.
Dalība bezmaksas. Pieteikšanās obligāta, aizpildot formu https://ej.uz/ekmd-pargajiens . Dalībnieku skaits ierobežots. Satikšanās/sākuma vieta - Jūrkalnes iela 2, 18.09.2021. plkst.10:00.
Vai mūris ielas vidū ir iespējams 21.gadsimta Rīgas pilsētā? Kā ir mainījies dzelzceļa un tā šķērsojumu dzīslojums laika griežos un ko sola nākotnes projekti? Dzelzceļa apkārtnes un transportbūvju pārvērtības gadsimtu nogrieznī no vēsturiskās Kandavas ielas dzelzceļa pārbrauktuves līdz vēsturiskajai Solitūdes dzelzceļa stacijai.
Vēsturiskā Kandavas ielas dzelzceļa pārbrauktuve (mūsdienu Depo stacija) bija nozīmīgs satiksmes mezgls 19.-20.gs. mijā. Vēsturiskā Apūzes ielas dzelzceļa pārbrauktuve (mūsdienu Muižas iela) ir zudusi. Vēsturiskā Solitūdes stacija (mūsdienu Imantas stacija un dzelzceļa pārbrauktuve) – mūsdienās pārslogota satiksmes vieta starp lielām Rīgas apkaimēm. Kas šīs vietas vieno? Nākotnes Rail Baltica trases izbūves ietvaros tās pārvērtīsies par “mūriem ielas vidū” – siena burtiskā nozīmē, pārvietošanās ceļu aprāvums. Ja transporta un gājēju plūsmas salīdzina ar pilsētas publiskās telpas asinsriti, tad var teikt, ka šīs vēsturiskās dzīslas izsīks. Šobrīd dabā to pēdas vēl ir daļēji saglabājušās – ja ne fizisku objektu formā, tad vismaz periodikas liecībās, senās fotogrāfijās un kartēs, šo vietu tuvākās apkārtnes aprisēs, kas vērotājam dod mājienu par vietas vēsturisko nozīmi.
Pārgājiena nogrieznī iepazīsimies ar 8 objektiem - ar transportu saistītām vietām un to kultūrvēsturiskā mantojuma pēdām. Interesenti varēs iegūt arī informāciju par nākotnes izmaiņām Rail Baltica projekta ietvaros, ciktāl tā ir pieejama nevalstisko organizāciju un RB Rail/Rīgas domes sadarbības memoranda dalībniekiem.
Papildus informācija www.facebook.com/Anninmuiza, rigaannenhof@gmail.com
Adrese: Jūrkalnes iela 2, Rīga
18. septembris
plkst. 11.00 Pārgājiens "Dzelzceļš Pārdaugavā. Pagrieziena punkti!"
Pārgājiena laikā atklāsim dzelzceļa tiltu stāstus, Torņakalna vēstures līkločus un apspriedīsim, kā Pārdaugavas vaibsti mainīsies pavisam tuvā nākotnē!
Pārgājiena ilgums: 3h
Cena: Pieaugušajiem: 10,00 EUR, Bērniem un skolēniem: 4,50 EUR
Lūdzam pārgājienam iepriekš pieteikties, muzejs@ldz.lv vai zvanot: 20032331
No plkst. 10.00 - 17.00 muzejs atvērts apmeklētājiem.
Plašāka informācija: https://www.railwaymuseum.lv/
Adrese: Uzvaras bulvāris 2a, Rīga
16. septembris
plkst. 17.30
Sarunas par vēsturiskā spēkrata sertifikāciju, nozīmi un kultūrvēsturisko vērtību
Vēsturiskā spēkrata statusa piešķiršana ir process, kuru regulē 2018. gada 14. augusta Ministru kabineta noteikumi Nr. 498. “Vēsturisko spēkratu noteikumi”. Transportlīdzekļu izvērtēšanu vēsturiskā spēkrata statusa piešķiršanai veic valsts akciju sabiedrība „Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD).
CSDD darbojas Vēsturisko spēkratu atbilstības novērtēšanas ekspertu komisija, kuru veido Rīgas Motormuzeja speciālisti. Komisija strādā atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, kas paredz, ka spēkratam sertifikāta saņemšanai jābūt vismaz 30 gadus vecam, oriģinālam un labi uzturētam vai restaurētam. Vēsturiskā spēkrata statuss tiek piešķirts uz pieciem gadiem, un kopš 2007. gada jau izsniegti 5800 atbilstības sertifikāti, vairākiem spēkratiem pat trešo reizi.
Seno spēkratu saglabāšanai ir kultūrvēsturiska nozīme industriālā mantojuma un zinātnes attīstības vēstures izpratnes veicināšanai.
Sarunu vadīts Rīgas Motormuzeja speciālists zinātniski pētnieciskā darbā Linards Zandovskis un muzeja galvenais krājuma glabātājs Valdis Kļaviņš.
Saruna par Vēsturisko spēkratu sertifikāciju klātienē paredzēta kā drošs pasākums, kurā piedalās vakcinētas un/vai Covid-19 izslimojušas personas, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.
Iepriekšēja pieteikšanās zvanot pa tālr. +371 67025888. Savukārt, attālināti to varēs vērot un savus jautājumus uzdot ikviens interesents platformā facebook.com/Rīgas Motormuzejs.
Adrese: Sergeja Eizenšteina iela 8, Rīga
17. septembris
plkst. 18.00 - 20.00
- Stāstījums par stacijas vēsturi un Torņkalnu;
- Dokumentāloās filmu demonstrācija par represijām un izvestajiem Latvijas iedzīvotājiem. Aculiecinieku stāsts.
Adrese: Vilkaines iela pie Torņakalna dzelzceļa stacijas, Rīga
17. septembris
plkst. 13.00 – 15.00
- Stāstījums par Omnibusa un apkārtnes vēsturi;
- Aleksandra Čaka dzejas lasījums.
Adrese: Maskavas iela 121b, Rīga
- Pasākumu programmās var tikt veiktas izmaiņas, aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai!
- Par pasākumu programmu saturu atbild pasākuma rīkotājs.
- Apmeklējot publiskos pasākumus, jāievēro valstī noteiktie epidemioloģiskās drošības noteikumi!