7. septembrī, plkst. 10.00 un plkst. 12.00
Ekskursija pils atjaunotajās telpās
Satikšanās vieta: Jelgavas pils pagalms (Lielā iela 2)
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte Eiropas kultūras mantojuma dienu programmas ietvaros piedāvā apmeklēt vērienīgo baroka laika vēstnesi - Jelgavas pili, lai iepazītos ar tās vēsturi un vērienīgajiem atjaunošanas darbiem, kas ar Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta un Zemkopības ministrijas atbalstu ilga četrus gadus un noslēdzās 2020. gada nogalē.
Jelgavas pils šogad svinēja 286 gadu jubileju un ir izcils piemērs, kā saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu un vienlaikus nodrošināt ēkas energoefektivitāti un ilgtspēju. Atjaunošanas laikā pilī izbūvēta jauna ventilācijas sistēma, uzstādīta rekuperācijas sistēma, kas nodrošina kvalitatīvu gaisa apmaiņu. Paralēli ventilācijas sistēmas izbūvei pilī ir izgatavotas un atjaunotas 26 ārdurvis un 6 balkona durvis, kā arī izgatavots 701 jauns logs, atjaunoti un restaurēti 79 logi un restaurēti 16 logi. Tādējādi ievērojami samazinājies ēkas siltumenerģijas zudumus.
Dodot iespēju ikvienam interesantam iepazīties ar atjaunošanas darbos paveikto un redzēt, kā vienā ēkā vēsturiskā gaisotne sadzīvo ar moderno universitātes vidi, 7. septembrī plkst. 10.00 un 12.00 piedāvājam bezmaksas ekskursijas gida pavadībā. To laikā apskatīsim Jelgavas pils muzeju un atjaunotās telpas, kas ikdienā nav pieejamas tūristu apskatei (Aula, Fundamentālās bibliotēkas lasītava, Senāta telpa u.c.).
Uz tikšanos Jelgavas pils pagalmā!
Jelgavas pils muzeja vadītāja Ginta Linīte, tālr.: +371 63005617 muzejs@lbtu.lv
Jau trešo gadsimtu Baltijas lielākā baroka pērle priecē gan pilsētas iedzīvotājus, gan viesus. Pēc dažādiem vēstures griežiem pils ik reizi ir spējusi pacelties savā sākotnējā majestātiskumā. Katrs pils atjaunošanas process ir nesis arvien jaunus risinājumus, uzsverot arī vides piekļūstamības nozīmi, kas kultūrvēsturiskā objektā ir izaicinājums, tomēr šādi veiksmīgi piemēri parāda, ka tas nepavisam nav neiespējami. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste Z. Gierta
7. septembrī, plkst. 16.00 - 20.00
ekskursija baznīcā
8. septembrī, plkst. 16.00 - 20.00
Paredzēts muzikāls pasākums "Nāc ērģelēt" ar ērģelnieku Jāni Pelši. Iespēja ērģelēt piesakoties.
Īles baznīca, vēl pirms dažiem gadiem pussabrukusi, nu ir pieejama ikvienam gan kā baznīcas draudzes sanākšanas vieta, gan kā koncertzāle. Pateicoties profesionāļu komandas ieguldījumam, sabiedrība atguvusi no pamestības un iznīcības izglābtu kultūras mantojuma daļu, turklāt procesā radīti jauni risinājumi tā saglabāšanā. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektore I. Mīlgrāve
6. un 7. septembrī, plkst. 7.00 - 22.00
Baznīca un muižas parks pieejami apskatei.
8. septembrī no 9.30 - 21.00
9.30 dievkalpojums Kurmenes Sv. Pētera Romas Katoļu baznīcā.
11.30 ekskursija gida pavadībā.
13.00 - 16.00 pusdienas Komorvsku gaumē Kurmenes klētiņā.
16.30 ekskursija gida pavadībā.
18.00 rožukroņa darbnīca Kurmenes baznīcā.
21.00 kinovakars Kurmenes klētiņā.
8.septembrī plkst. 12.00
Dzejas diena Kurmenē, Mūru dzirnavās
Kopā ar dzejnieka Knuta Skujenieka tuviniekiem, draugiem literātiem un kapelu "Kreicburgas ziķeri". Ieeja bez maksas, līdzi ņemams neliels cienasts kopīgam piknikam.
Informācija un pieteikšanās pa tālruni 29325799
Ikvienam, kurš bijis Kurmenē pirms 15–20 gadiem, atmiņā palikusi skaista, bet slēgta un nepieejama katoļu baznīca. Arī baznīcas apkārtne bija nolaista un aizaugusi. Ierodoties Kurmenē šodien, tur var ieraudzīt pavisam citu ainavu ar skaisti atjaunotu baltu baznīcu sakopta parka vidū. Baznīcas un arī blakus esošās mācītājmuižas atjaunošana ir devusi jaunu impulsu visam nelielajam pierobežas pagastam. Vietējai sabiedrībai radīta iespēja ar jaunu skatu ieraudzīt kultūras vērtības, kuras iepriekš ilgstoši bijušas pamestas novārtā un apmeklētājiem nepieejamas. Kurmenes katoļu baznīcas stāsts skaidri iezīmē kultūras mantojuma ciešo saikni ar sabiedrību, vietējo ekonomiku un dzīves kvalitāti. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektors A. Artmanis
7. septembris, plkst. 15.00
Muzikāli izglītojošs pasākums. Tēma - Lūcijas Garūtas kantāte “Dievs, Tava zeme deg”.
Tikšanās ar tematiskās burtnīcas par L.Garūtas kantāti veidotājiem. Pasākuma noslēgumā apmeklētāji aicināti uz ekskursiju Torņa 5.stāva vēstures ekspozīcijā.
Dalība pasākumā bez maksas. Vietu skaits ierobežots, pieteikšanās pa tālruni 63005447 vai e-pastu tic@tornis.jelgava.lv.
Otrā pasaules kara laikā nopostītās baznīcas tornis ilgi gaidīja atjaunošanu, un ne velti, jo tornis atkārtoti kļuvis par vienu no pilsētas dominantēm gan fiziski, gan garīgi, veicot izglītošanas un nacionālās identitātes stiprināšanas funkciju, turklāt – visaizraujošākajā veidā, jo piedāvātajās ekspozīcijās ir arī ērti piekļūstami un viegli uztverami interaktīvi elementi. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste Z. Gierta
7. septembris, plkst. 11.30
Ekskursija “Hercogam Pēterim 300”. Interesentiem būs iespēja doties ekskursijā pa muzeja pamatekspozīciju izglītības programmu kuratores Ievas Jostmanes un pētnieces Anitas Bisteres pavadībā. Ekskursijas ietvaros īpaša uzmanība tiks pievērsta priekšmetiem, kas saistīti ar hercogu Pēteri un viņa ģimeni.
8. septembris, plkst. 11.30
Ekskursija izstādē “Zirgi un zirgošanās Kurzemes-Zemgales hercogistē”. Rundāles pils muzeja vēsturnieces Gundegas Plūdumas pavadībā. Izstādē iekļautajās sešās telpiskajās stacijās un no vēsturnieces stāstījuma varēs uzzināt interesantus faktus par staļļiem un ķēvnīcām, to, cik darbinieku strādāja hercoga lielajos staļļos Jelgavā, kādi bija staļļi hercogu Ernsta Johana un Pētera laikā, kādas rases zirgi hercogam piederēja.
Pulcēšanās vieta abām ekskursijām būs pils pirmā stāva vestibilā pie biļešu kontroles. Ekskursija bez maksas, taču dalībniekiem būs nepieciešams iegādāties ieejas biļeti muzejā.
8. septembris, plkst. 18.00
Klasiskās mūzikas koncerts “Poēma par mīlestību un jūru”. Muzikāls piedzīvojums, sākot no 20. gadsimta franču un beļģu kamermūzikas līdz postromantismam. Par ieejas maksu.
Rundāles pils muzejs ir paraugs tam, kā iespējams veidot līdzsvaru starp izcilas arhitektūras un mākslas eksponēšanu, pieejamību plašai sabiedrībai un mūsdienu tehniskajām, funkcionalitātes, komunikāciju un drošības prasībām, ne reizi nenolaižot zemāk augstas restaurācijas un estētiskās kvalitātes līmeni un neradot apmeklētājiem diskomfortu pils un pils ansambļa kultūrvēsturisko vērtību uztveršanā. /NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektore M. Putniņa
6. septembrī, plkst. 17.00
Bezmaksas ekskursija atjaunotajās Bauskas pils muzeja telpās un izstādē “Bauskas pils kompleksa attīstības nākotnes projekti” gida pavadībā. Tikšanās vieta - Bauskas pils pagalms.
6. - 8. septembrī, plkst. 9.00 - 19.00
Bezmaksas videofilmas demonstrācija par Bauskas pils atjaunošanu. un bezmaksas izstāde: “Bauskas pils kompleksa attīstības nākotnes projekti”.
Muzejā apskatāma Bauskas pils vēstures ekspozīcija, Bauskas pils interjeru iekārtojuma ekspozīcija, Livonijas ordeņpils drupas un skatu laukums tornī, izstāde ”Bauskas pils – militārs nocietinājums”, izstāde „Tērps un rotas Kurzemes – Zemgales hercogistē 1561-1620”, izstāde „Bauskas pils dekoratīvais akmens kalums”
Pasākumi pieejami bez maksas, taču dalībniekiem būs nepieciešams iegādāties Ieejas biļetes
Bauskas pils ir vienīgais cietoksnis Latvijā, kas, lai arī no drupām, tomēr spējis atdzīvināt gandrīz zudušo manierisma arhitektūru un interjera apdari un piepildīt to ar laikmetam atbilstošu dzīvi – mūziku un dzīvesveidu, kļūstot par drošu un visiem pieejamu kultūras mantojuma vietu. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektore M. Putniņa
7.septembris no plkst. 10.00 līdz 18.00
Pils pagalmā apskatāma Dobeles novada muzeja krājuma foto izstāde “Dobeles pilsdrupas 20. gs. 30. gados”. Izstāde bezmaksas.
8. septembris plkst. 12.00
Bezmaksas ekskursija gida pavadībā. Pils atdzimšanas stāsts, kas cieši savijas ar vides pieejamības risinājumiem - kā 300 gadus neapdzīvotās pils drupas ir atdzimušas jaunā veidolā, pilij atkārtoti kļūstot pieejamai sabiedrībai.
Nepieciešams iegādāties ieejas biļeti muzejā.
Dobeles pils ir paraugs rūpēm par cilvēka dzīves kvalitāti un piekļūstamības jautājumu risināšanu. Šobrīd tā ir apmeklētāju iecienīta izziņas vieta – kultūras un tūrisma attīstības centrs “Dobeles Pils”. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja E. Mantrova
7. septembrī, plkst. 13.00
Tematiska ekskursija "Nenovērtētā arhitektūra"
Dalība ekskursijā bez maksas, iegādājoties muzeja ieejas biļeti.
6. septembrī, plkst. 10.00 - 17.00, 7., 8. septembrī, plkst. 10.00 - 18.00
Muzejs pieejams apmeklētājiem.
Papildus informācija - 7. un 8. septembrī Sēlijā norisināsies Mājas kafejnīcu dienas. Muzejā skatāma izstāde "Raiņa tēvs — Krišjānis", kas vēsta par ģimenes lomu dzejnieka Raiņa personības tapšanā.
Raiņa muzejs Tadenavā apvieno autentisku Sēlijas lauku vidi ar pārdomātiem un mūsdienīgiem vides piekļūstamības risinājumiem. Tas ļauj izbaudīt cilvēka un dabas radītās vērtības iespējami plašākam cilvēku lokam, vienlaikus rūpējoties par apmeklētāju ērtībām un apskates iespējām. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektors A. Artmanis
7. septembris, plkst. 10.00 - 17.00
Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas nodaļas "Sēļu sēta" (Filozofu iela 6, Jēkabpils) Amatu mājā apskatāma bērnu un jauniešu invalīdu biedrības “Cerību sala” darinājumu izstāde. No plkst. 10.00 līdz 17.00 muzejs apskatāms bez ieejas maksas.
7. septembris, plkst. 13.00
Krustpils pils virtuves stāsti Kruspils pilī (Rīgas iela 216B, Jēkabpils). Ieeja pasākumā bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. - 27008136.
Pašā Jēkabpils centrā mājvietu radusi Jēkabpils Vēstures muzeja filiāle “Sēļu sēta”, ko veido pārvestas celtnes. Iepriekš tās atradušās visā Sēlijas teritorijā, grūti sasniedzamās vietās, nu apskatāmas vienuviet jebkuram pilsētas iedzīvotājam vai viesim. “Sēļu sēta” veiksmīgi risinājusi vides pieejamību un piekļūstamību, iepazīstinot apmeklētājus ar senajām amatniecības prasmēm, izmantojot muzeja krājuma eksponātus un daudzveidīgus informācijas pasniegšanas paņēmienus, kas ir vērtīgi un saprotami dažādai mērķauditorijai. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektore I. Mīlgrāve
Krustpils pils ir mūsdienu Jēkabpils senākā ēka ar gana sarežģītu būvvēsturi. Tās aizsākumi datējami jau ar Livonijas periodu viduslaikos, kopš 16. gadsimta tā bijusi fon Korfu dzimtas rezidence. 20. gadsimta laikā to apdzīvojušas gan Latvijas, gan PSRS armijas. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas un PSRS armijas izvešanas 1994. gadā Krustpils pils nodota Jēkabpils vēstures muzejam. Piekļūstamība pils iekštelpām joprojām ir izaicinājums, ņemot vērā telpu plānojumu un restaurēto interjera apdari, tomēr muzeja darbinieku viesmīlība un laipnība arī ir viens no pieejamības risinājumiem. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektore M. Putniņa
6. septembrī, plkst. 15.00
Atvērtā ekskursija Audēju darbnīcā, Vecpilsētas ielas 2 mājā.
Dalībai ekskursijā iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tālruni 29116210 vai rakstot uz e-pastu: austras.raksti@gmail.com.
7.septembris, plkst. 13.00
Jelgavas Vecpilsētas mājā, Vecpilsētas ielā 14
Izzinoša retrospekcija jeb ceļojums ar laika mašīnu uz pilsētu “Zudusī Jelgava Mītavas skatukartēs “, vēstures entuziasta Jurija Stroda vadībā.
Dalībai iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tālruni 63005407, 63005447 vai rakstot uz e-pastu: tic@tornis.jelgava.lv.
7. septembrī
Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja struktūrvienība “Zemgales Restaurācijas centrs” (Vecpilsētas ielā 14 - mūra ēkā) piedāvās saturīgu programmu gan pieaugušajiem, gan skolēniem.
No 11.00 būs iespējams doties ekskursijā “Ko dara restaurators?”
No 12.00 interesenti tiek aicināti uz keramikas restaurācijas darbnīcu, kur notiks praktiska nodarbība “Restaurē savu krūzīti” (līdzi jāņem saplēsta krūzīte).
Dalībai aktivitātēs iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tālruni 63021855 vai rakstot uz e-pastu saiva.kuple@muzejs.jelgava.lv
Dzīvojamās ēkas Vecpilsētas ielā 14 un Vecpilsētas ielā 2 ir kvalitatīvi restaurēti arhitektūras pieminekļi, kas ne tikai sniedz priekšstatu par Jelgavas apbūvi 18. un 19. gadsimta mijā, bet arī demonstrē veidus, kā senas koka ēkas pielāgot 21. gadsimta piekļūstamības un drošības prasībām. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektors A. Artmanis
7. un 8. septembrī, plkst. 10.00 - 18.00
Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs piedāvā iepazīties ar pastāvīgajām ekspozīcijām par Jelgavas pilsētas vēsturi un latviešu glezniecības klasiķa Ģederta Eliasa daiļradi. Interesenti varēs apskatīt jaunās izstādes “Gludekļi – lieli un mazi, parasti un neparastāki”(no D. Zaiceva kolekcijas) un “Balle” par godu Latvijas Tekstilmākslas asociācijas 30 gadu jubilejai. Muzejā darbojas lifts, kas visiem apmeklētājiem nodrošina nokļūšanu 2. stāva ekspozīcijas un izstāžu zālēs.
Muzeja apmeklējums par ieejas maksu
“Academia Petrina” ēka, kas laika griežos izturējusi dažnedažādus pārbaudījumus, joprojām ir viens no ievērojamākajiem Jelgavas pilsētas arhitektūras pieminekļiem, kas sevī glabā vērtīgas vēstures liecības. Pilsētā, kur vēsture redzamā veidolā ir saglabājusies krietni mazā apjomā, ir jo īpaši svarīgi, lai tā būtu ērti pieejama visiem apmeklētājiem, un muzejs, izmantojot veiksmīgus risinājumus, šo nosacījumu ir izpildījis. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste Z. Gierta
8. septembrī. plkst. 11.00 un 12.00
Bezmaksas ekskursijas "Sienas, kas runā", bibliotēkas stāsts. Iespēja apskatīt bibliotēkas ēku un dzirdēt stāstus par bibliotēkas vēsturi un šodienu, kā arī iepazīties ar stāstu par vides pieejamību ēkā. Jelgavas pilsētas bibliotēkas ēka ir viena no retajām sava laika arhitektūras liecībām, kas gandrīz neskarta saglabājusies pēc pilsētas bombardēšanas un dedzināšanas 1944. gadā. Bibliotēka ir lielākā publiskā bibliotēka Zemgalē un tajā atrodas arī Krišjāņa Barona zāle, kas ir vienīgā Dainu tēvam veltītā zāle Latvijā.
Pulcēšanās vieta ekskursijām ir 1. stāva vestibilā.
Jelgavas pilsētas bibliotēka ir stāsts par vēsturiskas ēkas evolūciju, kas, laikam ejot, kļuvusi ne tikai par reģionāli nozīmīgu bibliotēku, bet arī par vienu no Jelgavas sabiedriskās dzīves stūrakmeņiem. Turklāt eklektisma stilā celtā ēka, kas ir arī senās Jelgavas lieciniece, pilnveidota, ieviešot jaunus piekļūstamības un drošības risinājumus. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vecākā speciāliste Z. Gierta
7. septembris, plkst. 10.00 - 14.00
10.00 - 14.00 izstāde par Jēkabpils aizsargu organizāciju un par Jēkabpils aizsargu namu.
13.00 līdz 14.00 apmeklētāji tiks iepazīstināti ar aizsargu nama vēsturi un Jēkabpils Tautas nama darbību mūsdienās, dodoties ekskursijā pa nama telpām. Ekskursija gida pavadībā bez maksas.
Tikšanās Tautas nama zālē.
Jēkabpils Aizsargu nams ir saglabājies līdz mūsdienām, un tajā patlaban mājvietu radis Jēkabpils Tautas nams. Aizsargu nama ēka, kas tikusi pasargāta padomju laikā, vēstī par mūsdienās arvien aktuālajām drošības, patriotisma un kopības idejām. Aizsargu nams visos laikos pildījis aktivitāšu vietas un patvēruma funkcijas, bijis nacionālās kultūras idejas uzturēšanas un kopšanas centrs. Aizsargu nams, saglabājot vēsturiskās vērtības, turpina funkcionēt kā sabiedrību vienojoša vieta. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas inspektore I. Mīlgrāve
7. septembrī, plkst. 16.00
Eiropas kultūras mantojuma dienu atklāšana un Jura Urtāna grāmatas "Latgales pilskalni un to folklora" atvēršana Dzirkaļu pilskalna un Baznīckalna pakājē Jēkabpils novada Kūku pagastā.
Pasākuma programma:
-
Eiropas kultūras mantojuma dienu, kas 2024. gadā veltītas kultūras mantojuma pieejamībai un drošībai, atklāšana un karoga pacelšana;
-
Skečs "Pilskalnu sargi" Baltinavas amatierteātra "Palādas" izspēlē;
-
Jura Urtāna grāmatas "Latgales pilskalni un to folklora" atvēršana;
-
Ekskursija pa Dzirkaļu pilskalnu un tā tuvējo apkārtni.
Dzirkaļu pilskalna atrašanās vieta: https://maps.app.goo.gl/weUaXDyqbkbmAVjk7 (marķējums no Rēzeknes šosejas puses).
Dalība pasākumā bezmaksas.
Pilskalni vizuāli ir visatpazīstamākie Latvijas arheoloģijas pieminekļi, un savā apmēram trīs tūkstošu gadu ilgajā pastāvēšanas laikā tie ir ieguvuši un cilvēku apziņā nostiprinājuši vairākas simboliskas nozīmes, tostarp vienu no būtiskākajām – pilskalns kā droša un pasargāta vieta. Lai šo drošību sasniegtu, tika veidoti pilskalna malu stāvinājumi, uzbērti vaļņi un rakti grāvji, būvētas koka sētas un palisādes. / NKMP Arheoloģijas un mākslas daļas eksperts J. Urtāns
8. septembris, plkst. 14.00 un plkst. 16.00
Jaunieguvumu apskate - ekskursijas gida pavadībā. Lielvircavas muižas interjera papildinājums ar vēsturiskajām mēbelēm, sudraba galda piederumiem, mākslas darbiem un dzimtas relikvijām.
Lielvircavas muižas kungu māja ir publiski pieejams piemineklis, šeit notiek izstādes, pasākumi un lekcijas. Īpaši izceļama ir apmeklētāju apskatei atvērtā kolekcija ar 19. gadsimta stila oriģinālām mēbelēm. Muižas kungu māja ir viens no retajiem kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem, kas ir atvērusi durvis ne tikai cilvēkiem, bet arī viņu mīluļiem – mājdzīvniekiem. / NKMP Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja E. Mantrova un inspektore I. Mīlgrāve
7. septembris, plkst. 14.00
Vēsturnieka Andra Tomašūna lekcija "Kokneses vēsture bildēs"